2024
MEGGLE Slovakia s. r. o.
Mliekareň RAJO mení názov na MEGGLE Slovakia, výrobky pod značkou rajo pokračujú.
Mliekareň RAJO mení názov na MEGGLE Slovakia, výrobky pod značkou rajo pokračujú.
Predstavenie produktov na rastlinnej báze pod značkou rajo Vegan.
Spoločnosť RAJO oslavuje 25 rokov od svojho vzniku.
Rozšíri sme portfólio Laktofree o smotanové jogurty a kyslú smotanu.
Koncom roka 2019 sme začali plniť Acidko do nového a ekologickejšieho Tetra Top obalu.
Podľa prieskumu agentúry Gfk dosiahlo RAJO 98 % penetráciu = 98 % Slovákov si aspoň raz kúpilo RAJO produkt. Predbehlo tak všetky domáce, ale aj zahraničné značky.
Naša prekrásna prírodná kampaň pre rad produktov Probia Nature - Príroda je na dosah bola ocenená najvyšším slovenským reklamným ocenením Klincom v kategórii Craft. Porota vyzdvihla vysokokvalitné umelecké spracovanie kampane.
Prvý a zatiaľ jediný komplexný produktový rad mliečnych proteínových produktov. Už rok po uvedení dosiahol Active Protein podľa agentúry Gfk takmer 10 % penetráciu domácností.
Značka RAJO a Acidko získavajú ocenenie SUPERBRANDS 2014. Od tých čias značka obhájila ocenenie v štyroch po sebe nasledujúcich ročníkoch.
Dlhodobá vysoká kvalita produktov RAJO si vyslúžila ocenenie Značka kvality SK pre produkty RAJO smotanový Mňam DUO, Cottage cheese, produktové portfólio smotán a RAJO kyslá smotana dokonca označenie kvality SK Gold.
Zavedenie kategórie ochutených tvarohov.
Uvedenie úspešnej produktovej rady určenej pre laktointolerantných ľudí.
Logo spoločnosti dostáva novú modernejšiu podobu, typický tvar ostáva nezmenený.
Od roku 2003 začala spoločnosť RAJO spoluprácu s občianskym združením Návrat, ktorá presadzuje návrat opustených detí z detských domovov do rodín. Kúpou každého balenia mlieka RAJO prispievajú spotrebitelia určitou čiastkou na činnosť nadácie a pomáhajú týmto opusteným deťom k návratu do rodinného prostredia. Spolupráca RAJO a Návrat trvá dodnes.
V roku 2003 sa spoločnosť Meggle AG stáva stopercentným vlastníkom akcií RAJO, a.s. Bavorský producent mliečnych výrobkov začlenil RAJO, a.s. do holdingu MEGGLE Eastern Europe GmbH.
RAJO, a.s., získava certifikát systému riadenia kvality podľa normy ISO 9001:2000
Acidko – uvedenie na trh a registrácia značky.
Do spoločnosti vstupuje nový akcionár, nemecká spoločnosť Meggle AG. Dňa 22.5. zo závodu odchádza prvý kamión trvanlivého mlieka pod značkou Meggle.
Logo spoločnosti dostáva typický tvar, ktorý je dodnes charakteristickou črtou všetkých dizajnov značkových produktov RAJO. Slogan sa mení na: „Chuť do života.“
Predstavenie čerstvého syra Cottage Chesse.
ProBio - prvý probiotický jogurt vyrobený na Slovensku.
V máji je valným zhromaždením spoločnosti schválený nový názov spoločnosti RAJO s.r.o. Meno bolo zvolené podľa úspešného produktu z portfólia spoločnosti MILEX – nízkotučného jogurtu s názvom RAJO. Názov tohto produktu vznikol ako skratka pre RAcionálny JOgurt. Jogurt Rajo bol vo výrobnom programe Milexu od roku 1991, a v tom čase to bol veľmi známy a obľúbený produkt, preto bol názov zvolený aj ako nový názov spoločnosti.
RAJO prvýkrát uvádza samostatnú komunikáciu značky a prvý slogan: Potešenie z Raja.
Jogurty v produkcii spoločnosti Milex Schärdinger Slovakia sú uvádzané na trh pod značkou RAJO.
Väčšinu akcií Milexu kupuje rakúsky akcionár Schärdinger Milch, AG.
Spoločnosť začína vystupovať pod menom MILEX Schärdinger Slovakia, a. s.
Svetlo sveta uzrel RAcionálny JOgurt, podľa ktorého bola neskôr spoločnosť RAJO pomenovaná.
Zo štátneho mliekarenského podniku MILEX vzniká akciová spoločnosť MILEX Slovakia, a. s.
Po spustení výroby v novej prevádzke na Zlatých Pieskoch je v osemdesiatych rokoch postupne ukončená výroba v Ružovej doline. Sídlo spoločnosti sa sťahuje na Studenú.
Koncom roka 1979 spustila mliekáreň novú prevádzku na Studenej ulici.
Západoslovenské mliekarne, n. p., menia názov na MILEX, n. p., Bratislava.
V dôsledku politického rozhodnutia fúziou Bratislavských mliekarní a Nitrianskych podnikov vznikajú Západoslovenské mliekarne, n. p., Bratislava.
Po zoštátnení všetkých mliekarní v roku 1948 nastáva obdobie centrálne riadenej mliekarenskej výroby. V roku 1949 vzniká Družstvo pre hospodárenie s poľnohospodárskymi výrobkami – DHPV, ktoré zadelilo pôvodné súkromné či družstevné mliekarne do jednotlivých podnikov. Národný podnik Bratislavské mliekarne, Bratislava mali v tom čase 4 závody v Bratislave – na Čajakovej, Moskovskej, Mostovej ulici a v Ružovej Doline, okrem toho taktiež závody v Dunajskej Strede, Senici a Galante.
Na Slovensku existuje až 117 malých mliekarenských závodov.
V Bratislave bola miestnymi statkármi založená prvá družstevná mliekareň, tzv. BAMAD. Išlo o vôbec prvú družstevnú mliekareň na našom území. Vyrábalo sa v nej konzumné mlieko, maslo a tvaroh.
Na konci 19. storočia a v období pred prvou svetovou vojnou sa na Slovensku chovalo takmer milión oviec a hovädzieho dobytka.
Počas valaskej kolonizácie koncom 14. storočia sa začali osídľovať horské oblasti. Salašníctvo bolo popri využívaní vlny, mäsa a kože zamerané najmä na spracúvanie ovčieho mlieka. Tradičnými výrobkami boli syry, bryndza, oštiepok, parenica a žinčica.
Po sťahovaní národov a príchode Slovanov do priestoru strednej Európy (5 storočie n. l.) si priniesli aj svoju roľnícku kultúru a s tým spojené zručnosti so spracovaním mlieka. Spracúvalo sa ovčie, ale i kravské mlieko. Z kravského mlieka sa mútením získavalo kvalitné maslo, syry, tvaroh.
Prvé zmienky v dejinách dokladujú spracovávanie mlieka už v období Sumerskej, Starobabylonskej ríše, starého Egypta, teda v období rozvoja prvých roľníckych štátov (2003 – 1594 p. n. l.). Zmienky o spracovaní mlieka sú tiež v Biblii, z čoho je jasné, že staroveké kočovné i roľnícke národy mlieko poznali a spracovávali ho.